OLTALAMA (PHISHING) NEDİR ?

Oltalama siteleri, tercih ettiğiniz bankacılık veya telekomünikasyon kurumuna ait web sitesi ve hizmetleri taklit ederek sizi yanıltmak ve kişisel bilgilerinizi ele geçirmek üzere tasarlanmış sahte web adresleridir. Bankanıza veya Internet Servis Sağlayıcınıza aitmiş gibi görünen ve sizden bir takım bilgileri girmenizi isteyen bu siber dolandırıcılık teşebbüsleri, günümüzde saldırganların en sık başvurduğu yöntemlerden biridir.

Oltalama Sitesi İhbar Servisi, internet kullanıcılarının bu tür tuzaklara düşmesini engellemek ve ülkemizde yoğun şekilde gerçekleştirilen bu siber dolandırıcılık eylemlerini engellemek üzere geliştirilmiş kollektif bir teşebbüstür. Bu servis üzerinden ihbar edilen oltalama siteleri, hızlı şekilde işleme alınacak ve kapatılması için gerekli her türlü işlem yürütülecektir.

İstatistiklere göre, oltalama siteleri her yıl %125’lik bir artış göstermektedir. Oltalama saldırıları, her gün 100 milyon kişiye ulaşabilmektedir. Internet kullanıcılarının yaklaşık %55’i, her hafta yaklaşık bir oltalama sitesi ile karşılaşmaktadır. Türkiye; son yıllarda, başta Rusya ve Romanya olmak üzere bir çok ülkedeki siber-dolandırıcılar için aktif bir hedef haline gelmiştir.